Indiana, PA - Indiana County

IUP announces Provost Scholars from area

by IUP News Service on December 22, 2013 1:50 AM

The following area students have been recognized as a Provost Scholar at Indiana University of Pennsylvania.

At the start of the fall semester, any undergraduate student who meets the following requirement is eligible to be named a Provost Scholar: a current junior with a minimum of 45 semester hours earned at IUP with a cumulative grade point average of 3.5 or higher. Provost Scholar recognition is given only once during a student’s time of study at IUP.

ARMSTRONG COUNTY

Elderton: Sarah Ellen Pritt, B.A. in Honors Program in Psychology; Derek Brian Smeltzer, B.A. in English/Literary, Textual and Cultural Studies

Rural Valley: Breeana Dawn Wilson, B.S.Ed. in Middle Level Education/Mathematics

INDIANA COUNTY

Blairsville: Sarah Faye Brightbill, B.A. in Psychology; Jessica Danielle Daugherty, B.S. in Disability Services; Dakota James Kaylor, B.S.Ed. in Music Education; Alyson M. Regula, B.S. in Child Development and Family Relations; Katlynn Marie Resides, B.S. in Communications Media; Hannah Kate Simon, B.A. in Art/History; Maria Lynette Slezak, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education; Emily Nicole Stiles, B.S. in Biology

Cherry Tree: Matthew Raymond Duman, B.S. in Computer Science/Languages and Systems; Thomas Michael Griffith, B.S. in Communications Media; Andrea Adeline Lash, B.S. in Finance

Clarksburg: Kelly Ann Beatty, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education; Zachary Alan Cable, B.S.Ed. in Music Education; Hadley Catherine Cesar, B.S. in Mathematics

Clymer: Matthew Orlando Bash, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration; Jacqueline Isabel Beisel, CB.S. in Biochemistry; Paige Elizabeth Davies, B.A. in English/Literary, Textual and Cultural Studies; Kevin Michael Kennedy, B.S. in Disability Services

Creekside: Vittoria Laken Buzzelli, B.S. in Management/General; Amanda Michelle Fairman, B.S. in Athletic Training; Keith James Reiter, B.A. in Criminology

Ernest: Laura Larue Bennett, B.A. in Honors Program in Psychology

Home: Toni Marie Corosu, B.A. in English/Pre-Law; Emily Nicole Peterson, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

Homer City: Craig Patrick Ciranni, B.S. in Finance; Courtney Maree Henry, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education; Melissa Lynne Jones, B.S. in Geology; Elizabeth Marie Rebovich, B.S. in Biology/Pre-Veterinary

Indiana: Renee Elizabeth Addleman, B.A. in Anthropology/Archaeology; Julianna Esmat Afshar, B.S. in Accounting; Carrie Ann Aitkins, B.A. in Anthropology/Applied Anthropology; Clark Edgar Aitkins, B.A. in Religious Studies; Daniela Ines Alarcon, B.S. in Biology/Pre-Medical; Riley John-Vincent Balitski, B.S. in Marketing; Caroline Ann Billon, B.S. in Safety, Health, and Environmental Applied Sciences.

Kathryn Alise Bussell, B.S.Ed. in Deaf Education; Carly Ann Cignetti, B.S. in Natural Science; Jacqueline Faith Cupp, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education; Nadia Christiana Dadson, B.S. in Accounting; Sierra Madeline Davis, B.S. in Geology; Julia Kay Pennington Dean, B.A. in Psychology; Justin Andrew DeCarlo, B.A. in Art/Studio; Ashley Ann Fleming, B.S.Ed. in Art Education.

Daniel Charles Fyock, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration; Mandy Jean Gallo, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education; Hassnaa K. Hassan, B.S. in Interior Design; Emily Ann Holuta, B.A. in Art/Studio; Lauren Marie Hotchkiss, B.S. in Nursing; Jessica Anne Jenkins, B.A. in English/Literary, Textual and Cultural Studies.

Haley Elizabeth Jennings, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology; Aaron Wesley Keith, B.S.Ed. in Music Education; Tia Renee Kordell, B.S. in Biology/Ecology, Conservation and Environmental; Courtney Ann Kunkle, B.S. in Communications Media; Benjamin Andrew Lenze, B.S. in Physics/Nanomanufacturing, BS; Emily Sue Manecke, B.S. in Nursing.

Mark Thomas Mathe, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration; Meghan Florence McDonald, B.A. in English/Writing Studies; Kelly Marie McKee, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education; Garrett Thomas Milner, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Allison Mintmier, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Rachel L. Newman, B.S.Ed. in Middle Level Education/Mathematics; Jacob Otto, B.S.Ed. in Middle Level Ed/Social Studies.

Andrew J. Piper, B.S.Ed. in Music Education; Matthew David Rethi, B.S. in Safety, Health, and Environmental Applied Sciences; Ashlee Elizabeth Shildt, B.S. in Hospitality Management; Carley Jean Smathers, B.A. in Criminology; Joseph Soundararajan, B.S. in Biology; Caroline Ellen Speer, B.A. in Sociology; Amanda J. Wadsworth, B.S. in Child Development and Family Relations; Amanda Leigh Wagner, B.S. in Accounting

Marion Center: Nathan Chad Black, B.A. in Criminology; Nicole Marie Busovicki, B.S. in Natural Science/Pre-Physical Therapy; Jennifer J. Cribbs, B.S. in Communications Media; Kristen Nicole Martin, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

Penn Run: Garrett Paul Dabella, B.S. in Safety, Health, and Environmental Applied Sciences; Tina Marie Kelly, B.S. in Child Development and Family Relations; Matthew Scott Lucas, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Rossiter: Tawnee Raye Bowers, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Saltsburg: Andrew Fortunato Frassenei, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Shelocta: Brittany M. Byrd, B.A. in Art/Studio; Matthew J. Leigey, B.S. in Regional Planning/Environmental Planner

Smicksburg: Kevin R. Ammons, A.S. in Electro-Optics; Alyssa Ann Skamai, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Next Article
Smaller sports on the chopping block at some colleges
December 22, 2013 1:45 AM
Related Articles
Comments
Disclaimer: Copyright © 2014 Indiana Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.