Indiana, PA - Indiana County

Results of judging at Indiana County Fair

on August 30, 2013 10:45 AM

Roundups of prizes awarded in various judged competition are provided by The Indiana County Fair.

YOUTH

Art & Handcrafts — Open Class Youth Age 3-12

Oil Colors Painting: Henry Rummel, first; Elizabeth Bruner, second; Abigail Bruner, third

Water Color Painting: Sarah Denver, first; Hayley Hileman, second; Stella Rummel, third; Elizabeth Bruner, fourth

Arcylic Painting: Eliza Ray, first; Isaiah McCracken, second; Noah Weigner, third; Micah Weigner, fourth

Pen & Ink Drawing: Alaina Fabin, first; Julia Fabin, second; Logan Barnhart, third; Loren Gaston, fourth

Charcoal Drawing: Alaina Fabin, first

Pastel Drawing: Chloe Kocinski, first; Logan Barnhart, second; Hannah Stone, third; Eden McCracken, fourth

Pencil Drawing: Raeleigh Smith, first; Claudia Alverez, second; Alaina Fabin, third; Seth A. Irwin, fourth

Original Poem: Alaina Fabin, first; Shae K. Smith, second; Jonathan Cribbs, third; Rachel Cribbs, fourth

Glazed Ceramic: Noah Weigner, first; Chloe Kocinski, second

Applehead Doll: Abigail Irwin, first

Rag Doll: Stella Rummel, first; Brianna Earley, second

Clothespin Doll: Breanna Cribbs, first; Alaina Fabin, second; Faith Hartle, third; Julia Fabin, fourth

Creative Doll: Chloe Kocinski, first; Shae K. Smith, second; Hayley Hileman, third; Raeleigh Smith, fourth

Puppet (Any Kind): Marty Earley, first; Jonathan Cribbs, second; Logan Barnhart, third; Alaina Fabin, fourth

Jewelry (Handmade): Hayley Hileman, first; Breanna Cribbs, second; Katie Bertolino, third; Alaina Fabin, fourth

Small Article Leather Work: Charlie Bertolino, first

Clay Sculpture: Garrett Link, first; Kelsey Kennedy, second; Alaina Fabin, third; Raeleigh Smith, fourth

Creative Sculpture: Alaina Fabin, first; Adriana Guth-Borowski, second; Eden McCracken, third; Esther Lockard, fourth

Creative Woodcraft: Seth A. Irwin, first; Raeleigh Smith, second; Elizabeth Lockard, third

Photo Black & White-Under4”X6”: Hayley Hileman, first; Ryan Fabin, second; Eden McCracken, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Black & White-5”X7”Or Lg: Hayley Hileman, first; Ryan Fabin, second; Alaina Fabin, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Color-Under 4”X6”: Abby Walker, first; Hayley Hileman, second; Ryan Fabin, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Color- Over 5”X7”: Elizabeth Bruner, first; Johnny Earley, second; Abigail Bruner, third; Heather Hershberger, fourth

Painted or Stenciled T-Shirt: Breanna Cribbs, first; Alaina Fabin, second; Hayley Hileman, third; Elizabeth Bruner, fourth

Painted or StenciledSweatshirt: Alaina Fabin, first; John Clark Bruner, second; Breanna Cribbs, third; Jonathan Cribbs, fourth

Quilts Full Size Pieced: Delaney Conway, first

Quilts Baby Size Pieced: Stella Rummel, first

Art & Handcrafts

Water Color Painting: Kallie Kocinski, first; Brydan E. Spencer, second

Arcylic Painting: Paul Brauer, first; Tiffany Davis, second; Carrie Smith, third

Pen & Ink Drawing: Kayla Percic, first; Quinn Smith, second; Tiffany Davis, third

Charcoal Drawing: Tiffany Davis, first

Pastel Drawing: Nicole Bush, first

Pencil Drawing: Veronica Mears, first; Paul Brauer, second; Cassia Earley, third; Tiffany Davis, fourth

Original Poem: Alexis Elgin, first; Veronica Mears, second; Lindsey Griffith, third; Carrie Smith, fourth

Glazed Ceramic: Paul Brauer, first; Elizabeth Denver, second; Kallie Kocinski, third; Abigail Zyhowski, fourth

Stained Ceramic: Paul Brauer, first

Painted: Tiffany Davis, first

Clothespin Doll: Tiffany Davis, first

Cornhusk Doll: Tiffany Davis, first

Creative Doll: Brydan E. Spencer, first; Tiffany Davis, second

Puppet (Any Kind): Tiffany Davis, first

Jewelry (Handmade): Veronica Mears, first; Paul Brauer, second; Quinn Smith, third; Carrie Smith, fourth

Small Article Leather Work: Kayla Wallace, first; Tiffany Davis, second

Clay Sculpture: Carrie Smith, first; Bayla Shindledecker, second; Tiffany Davis, third; Katelyn Kennedy, fourth

Creative Sculpture: Carrie Smith, first; Bayla Shindledecker, second; Tiffany Davis, third

Functional Piece Woodcraft: Alexander Wallace, first

Creative Woodcraft: Jeremy Moore, first; Alexander Wallace, second; Alexis McConnell, third

Photo Black & White-Under4”X6”: Kayla Wallace, first; Carrie Smith, second; Michaela Lydic, third; Carter Lydic, fourth

Photo Black & White-5”X7”Or Lg: Kayla Wallace, first; Nichele Olson, second; Carrie Smith, third; Kathrine Evans, fourth

Photo Color-Under 4”X6”: Kathrine Evans, first; Amber Lukcik, second; Ashley Sloan, third; Kallie Kocinski, fourth

Photo Color- Over 5”X7”: Amber Lukcik, first; Cassia Earley, second; Michaela Lydic, third; Kathrine Evans, fourth

Painted or Stenciled T-Shirt: Brooke Shindledecker, first; Tiffany Davis, second; Bayla Shindledecker, third; Abby Walker, fourth

Intermediate Knitting 1 small article: Alix Moore, first

Intermediate Knitting 1 knitted garment: Mia Lenzi, first; Alexis Elgin, second

Hay & Grain

Grain and Seed Crops

Hybrid/Field Corn: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second

Popcorn: Robert Niebauer, first; Janice Niebauer, second

Large Indian Corn: Jim Davis, first; Bryan Hoover, second; Alexis McConnell, third

Miniature Indian Corn: Robert Niebauer, first; Janice Niebauer, second

Field Corn 3 Stocks Tied: Ryan Fabin, first; Logan Barnhart, second; Maddison Barnhart, third

Field Corn Shelled: Ryan Fabin, first; Alex Stiles, second; Julia Fabin, third

Tallest Corn Stalk: Chase Walker, first; Ashton Stiles, second; Maddison Barnhart, third

Oats: Ryan Fabin, first; Bryan Hoover, second; Julia Fabin, third

Wheat: Alex Stiles, first; Ryan Fabin, second; Alaina Fabin, third

Barley: Julia Fabin, first; Ryan Fabin, second; Max Ackerson, third

Red Clover Medium Red: Bryan Hoover, first

Rye (Any Variety): Ashton Stiles, first; Alaina Fabin, second; Julia Fabin, third

Timothy: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second

Soybeans, any variety: Max Ackerson, first; Bryan Hoover, second; Ryan Fabin, third

Forage Crops Show – Hay

Alfalfa 1st Cutting: Wyatt Ackerson, first; Max Ackerson, second

Alfalfa 2nd Or 3rd Cutting: Wyatt Ackerson, first; Bryan Hoover, second; Cathy Leonard, third

Alfalfa Grass Mixture: Bryan Hoover, first; Max Ackerson, second; Cathy Leonard, third

Clover - Grass Mixture: Bryan Hoover, first

Timothy Mixture: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second; Wyatt Ackerson, third

Silage: Alex Stiles, first; Max Ackerson, second

Corn Silage: Max Ackerson, first; Wyatt Ackerson, second; Alex Stiles, third

VEGETABLES

Flat Green Pods Snap, Bush Type: Hannah Stone, first; Melissa Kocinski, second; Bryan Hoover, third

Round Green Pods Snap, Bush: Tony Bertolino, first; James Kluchurosky, second; Susan McConnell, third

Round Yellow wax pods: David Neely, first; Cheryl Miller, second; James Kluchurosky, third

Flat Gr.Pod Snap,Pole Type: Bryan Hoover, first

Round Gr.Pods Snap, Pole Type: Elizabeth Weigner, first; Bryan Hoover, second

Round Yel. Pods Snap, Pole Type: Bryan Hoover, first

Globe Shaped Beets: Cheryl Miller, first; Wanda D. Schmaus, second; Robert Niebauer, third

Cylindrical Types: Sadie Juart, first

Broccoli: John Clark Bruner, first; Cory Campbell, second; Stephen Campbell, third

Brussel Sprouts: Bryan Hoover, first

Danish Ballhead Cabbage: Shae K. Smith, first; Quinn Smith, second; Payton Smith, third

Flat Type Cabbage: John Clark Bruner, second

Red Types Cabbage: Shae K. Smith, first; Payton Smith, second; Raeleigh Smith, third

Savoy Type Cabbage: Payton Smith, first; Shae K. Smith, second; Quinn Smith, third

Half Long Pointed Carrots: James Kluchurosky, first; Charlie Bertolino, second

Half Long Stump Rooted: Susan McConnell, first

Long Carrots: Sadie Juart, first; James Kluchurosky, second

Green Type Celery: James Kluchurosky, first; Frank Harvey, second; Bryan Hoover, third

Yellow Hybrids Sweet Corn: Bryan Hoover, first; Averie Gerhart, second

Bi-Color Sweet Corn: Max Ackerson, first; Patrick Ackerson, second; Amber Lukcik, third

Pickling Under 3” Cumcumbers: Payton Smith, first; Shae K. Smith, second; Raeleigh Smith, third

Pickles 3”-5” Cucumbers: Shae K. Smith, first; Raeleigh Smith, second; Payton Smith, third

Slicing Over 5” Cucumbers: Payton Smith, first; Quinn Smith, second; Sadie Juart, third

Eggplant - Oval - 1 Specimen: Stephen Campbell, first; Cory Campbell, second; Bryan Hoover, third

Eggplant - Teardrop 1 Specimen: Melissa Kocinski, first; Bryan Hoover, second; Payton Smith, third

Large Elephant Garlic: Susan McConnell, first; Tyler Mellott, second; Finley M. Tersine, third

Small Garlic: John Roland, first; John Sharek, second; Robert Niebauer, third

Horseradish: Colleen McDowell, first; Amber Lukcik, second; Patrick Ackerson, third

Kohlrabi: John Sharek, first; Debbie Mistrik, second

Large Muskmelons 6” Or More: Alexander Wallace, first; Susan McConnell, second; James Kluchurosky, third

Red Flat Onions: Quinn Smith, first; Payton Smith, second

Red Globe Onions: Bryan Hoover, second

Sweet Spanish Onions: Max Ackerson, first; Amber Lukcik, second

White Flat Onions: Payton Smith, first; Raeleigh Smith, second; Quinn Smith, third

White Globe: John Sarnosky, first; Bryan Hoover, second

Yellow Flat Onions: Wanda D. Schmaus, first; Daunice Schrack, second; John Sharek, third

Yellow Globe Onions: James Kluchurosky, first; John Sarnosky, second; Bryan Hoover, third

Shallots: John Roland, first

Green Bunch: Charlie Hoover, first; Bryan Hoover, second; Zoey Hoover, third

Curled Parsley: Elizabeth Bruner, first; John Clark Bruner, second; Esther McConnell, third

Plain Parsley: Barbara Savage, first; Janice Niebauer, second

Long Peppers Hot: John Sharek, first; James Kluchurosky, second; Mary F. Douglas, third

Round Peppers, hot: Pam Laird, first; Bryan Hoover, second; Colleen McDowell, third

Small Peppers, hot: John Sarnosky, first; Landon S. Tersine, second; Cheryl Miller, third

Green Peppers Pimento: John Sarnosky, first

Green Peppers Sweet Thin: Cheryl Miller, first; Tom Taylor, second; Bryan Hoover, third

Yellow Peppers Sweet Thin: John Roland, first; Ryan Shellenbarger, second

Green Peppers (Bell/Bullnose): Bryan Hoover, first; Cory Campbell, second; James Kluchurosky, third

Yellow Peppers (Bell/Bullnose): James Kluchurosky, first

Chippewa Potatoes: Bryan Hoover, third

Katahdin Potatoes: Max Ackerson, first; James Kluchurosky, second

Kennebec Potatoes: Esther McConnell, first; Frank Harvey, second; Robert Niebauer, third

Red Potatoes: Isaac Juart, first; Amber Lukcik, second; Matthew Stone, third

Field Pumpkin: Amber Lukcik, first; Tiffany Stewart, second; Chase Walker, third

Small Sugar Pie Pumpkin: Seth Steele, first; Bryan Hoover, second; John Clark Bruner, third

Miniature or Decorative: Amber Lukcik, first; Bryan Hoover, second; John Clark Bruner, third

Large Pumpkin Specify Wt: Amber Lukcik, first; Dylan Sinan, second; Maddison Barnhart, third

Yarnicks Giant Pumpkin Contest: Amber Lukcik, first; Tiffany Stewart, second; Robin Lukcik, third

Small Round Radishes: Bryan Hoover, first; Charlie Hoover, second; Zoey Hoover, third

Rhubarb (remove leaves): Daunice Schrack, first; Sheri Cunkelman, second; Bill Rolls, third

Bush Scallop - Patty Pan: John Sarnosky, first; Quinn Smith, second; Shae K. Smith, third

Cocozelle Or Zucchini: Vickie Lesnett, first; Katie Bertolino, second; Stephen Campbell, third

Crookneck: John Clark Bruner, second; Elizabeth Bruner, third

Straightneck: John Clark Bruner, first; Elizabeth Bruner, second; Cheryl Miller, third

Spaghetti Squash (Summer): Bryan Hoover, first; John Clark Bruner, second; Charlie Hoover, third

Acorn Table Queen Squash: Bryan Hoover, first; Elizabeth Bruner, second; John Clark Bruner, third

Buttercup Squash: Charlie Hoover, first; Zoey Hoover, second; Bryan Hoover, third

Butternut Squash: Bryan Hoover, first; Zoey Hoover, second; Charlie Hoover, third

Hubbard Squash: Bill Steele, first; Zoey Hoover, second; Bryan Hoover, third

Large Single Squash: Bill Steele, first; Bryan Hoover, second; John Sarnosky, third

Swiss Chard Any Variety: Wanda D. Schmaus, first; Debbie Mistrik, second; Robert Niebauer, third

Italian Tomatoes: Amber Lukcik, first; Max Ackerson, second; John Sarnosky, third

Mature Green Tomatoes Tops On: Dwyane A. Fisher, first; Wanda D. Schmaus, second; John Sarnosky, third

Pink Tomatoes: John Sharek, first; John Sarnosky, second; Amber Lukcik, third

Red Tomatoes: Dwyane A. Fisher, first; Cheryl Miller, second; Wanda D. Schmaus, third

Yellow Tomatoes: John Sarnosky, first; Max Ackerson, second

Stuffing Tomatoes-Pepper Shape: John Sarnosky, first

Cherry Tomatoes: Cheryl Miller, first; Barbara Savage, second; John Sarnosky, third

Pear Shaped Tomatoes: Chloe Kocinski, first; Frank Harvey, second; John Sarnosky, third

Round Watermelon: Max Ackerson, first; Colleen McDowell, second; Patrick Ackerson, third

Market Basket 5/More Displayed: Patrick Ackerson, first; Janice Niebauer, second; Cheryl Miller, third; Alexander Wallace, fourth; Wanda D. Schmaus, fifth

Gourds-6 Or More Kinds: Kayla Percic, first; Hannah Stone, second; John Clark Bruner, fourth

Sunflowers Large Head: James Kluchurosky, first; Megan Rudyk, second; Stephen Campbell, third

Sunflowers Small Head: Stephen Campbell, first; Cory Campbell, second; James Kluchurosky, third

Vegetable Freaks: Elizabeth Bruner, first; Sheri Cunkelman, second; Max Ackerson, third

Painted Pumpkins Age 12 & under: Alaina Fabin, first; Julia Fabin, second; Seth Steele, third

Decorated Pumpkins Age 12 & under: John Clark Bruner, first; Audrey Barbus, second; Matthew Stone, third

FRUITS

Cortland Apples: Bryan Hoover, first

Red Delicious Apples: Amy Apjok, first; Bryan Hoover, second

Gala Apples: Bryan Hoover, first

Golden Delicious: Amy Apjok, first; Bryan Hoover, second

Granny Smith Apples: Bryan Hoover, first

Idared Apples: Bryan Hoover, first

Jonathan Apples: Bryan Hoover, second

Mcintosh Apples: Bryan Hoover, second

Northern Spy Apples: Bryan Hoover, first

Rome Apples: Bryan Hoover, second

Stayman Apples: Bryan Hoover, first

Other named variety: Bryan Hoover, first

Apples 1/2 Bu. Basket Any Kind: Bryan Hoover, first

Yellow Peaches: Amy Apjok, first

White Peaches: Bryan Hoover, second

Bartlett Pears: Amy Apjok, first; Raeleigh Smith, second; Cindy Watta, third

Kieffer Pears: Bryan Hoover, second

Seckel Pears: Bryan Hoover, second

Plums All Varieties Competing: Amy Apjok, first; Cindy Watta, second; Bryan Hoover, third

Blue Grapes: Bryan Hoover, first; Dwyane A. Fisher, second; Elaine Good, third

Edible Nuts

American Black Walnuts: John Clark Bruner, first; Elizabeth Bruner, second; Abigail Bruner, third

Butternuts, Any Variety: Daunice Schrack, first; John Sharek, second; Bryan Hoover, third

Hazelnuts: Daunice Schrack, first

Native American/Chinese Chest: Bryan Hoover, second

Shellbark, Shagbark/Hickories: William Zagrodnichek, first; Raeleigh Smith, second; Shae K. Smith, third

Next Article
Bruins extend GM’s contract
August 30, 2013 10:40 AM
Related Articles
Comments
Disclaimer: Copyright © 2014 Indiana Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.