Results of judging at Indiana County Fair
September 04, 2013 10:45 AM

Youth

Art & Handcrafts — Open Class Youth Age 3-12

Oil Colors Painting: Henry Rummel, first; Elizabeth Bruner, second; Abigail Bruner, third

Water Color Painting: Sarah Denver, first; Hayley Hileman, second; Stella Rummel, third; Elizabeth Bruner, fourth

Arcylic Painting: Eliza Ray, first; Isaiah McCracken, second; Noah Weigner, third; Micah Weigner, fourth

Pen & Ink Drawing: Alaina Fabin, first; Julia Fabin, second; Logan Barnhart, third; Loren Gaston, fourth

Charcoal Drawing: Alaina Fabin, first

Pastel Drawing: Chloe Kocinski, first; Logan Barnhart, second; Hannah Stone, third; Eden McCracken, fourth

Pencil Drawing: Raeleigh Smith, first; Claudia Alverez, second; Alaina Fabin, third; Seth A. Irwin, fourth

Original Poem: Alaina Fabin, first; Shae K. Smith, second; Jonathan Cribbs, third; Rachel Cribbs, fourth

Glazed Ceramic: Noah Weigner, first; Chloe Kocinski, second

Applehead Doll: Abigail Irwin, first

Rag Doll: Stella Rummel, first; Brianna Earley, second

Clothespin Doll: Breanna Cribbs, first; Alaina Fabin, second; Faith Hartle, third; Julia Fabin, fourth

Creative Doll: Chloe Kocinski, first; Shae K. Smith, second; Hayley Hileman, third; Raeleigh Smith, fourth

Puppet (Any Kind): Marty Earley, first; Jonathan Cribbs, second; Logan Barnhart, third; Alaina Fabin, fourth

Jewelry (Handmade): Hayley Hileman, first; Breanna Cribbs, second; Katie Bertolino, third; Alaina Fabin, fourth

Small Article Leather Work: Charlie Bertolino, first

Clay Sculpture: Garrett Link, first; Kelsey Kennedy, second; Alaina Fabin, third; Raeleigh Smith, fourth

Creative Sculpture: Alaina Fabin, first; Adriana Guth-Borowski, second; Eden McCracken, third; Esther Lockard, fourth

Creative Woodcraft: Seth A. Irwin, first; Raeleigh Smith, second; Elizabeth Lockard, third

Photo Black & White-Under4”X6”: Hayley Hileman, first; Ryan Fabin, second; Eden McCracken, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Black & White-5”X7”Or Lg: Hayley Hileman, first; Ryan Fabin, second; Alaina Fabin, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Color-Under 4”X6”: Abby Walker, first; Hayley Hileman, second; Ryan Fabin, third; Chloe Kocinski, fourth

Photo Color- Over 5”X7”: Elizabeth Bruner, first; Johnny Earley, second; Abigail Bruner, third; Heather Hershberger, fourth

Painted or Stenciled T-Shirt: Breanna Cribbs, first; Alaina Fabin, second; Hayley Hileman, third; Elizabeth Bruner, fourth

Painted or StenciledSweatshirt: Alaina Fabin, first; John Clark Bruner, second; Breanna Cribbs, third; Jonathan Cribbs, fourth

Quilts Full Size Pieced: Delaney Conway, first

Quilts Baby Size Pieced: Stella Rummel, first

Art & Handcrafts

Water Color Painting: Kallie Kocinski, first; Brydan E. Spencer, second

Arcylic Painting: Paul Brauer, first; Tiffany Davis, second; Carrie Smith, third

Pen & Ink Drawing: Kayla Percic, first; Quinn Smith, second; Tiffany Davis, third

Charcoal Drawing: Tiffany Davis, first

Pastel Drawing: Nicole Bush, first

Pencil Drawing: Veronica Mears, first; Paul Brauer, second; Cassia Earley, third; Tiffany Davis, fourth

Original Poem: Alexis Elgin, first; Veronica Mears, second; Lindsey Griffith, third; Carrie Smith, fourth

Glazed Ceramic: Paul Brauer, first; Elizabeth Denver, second; Kallie Kocinski, third; Abigail Zyhowski, fourth

Stained Ceramic: Paul Brauer, first

Painted: Tiffany Davis, first

Clothespin Doll: Tiffany Davis, first

Cornhusk Doll: Tiffany Davis, first

Creative Doll: Brydan E. Spencer, first; Tiffany Davis, second

Puppet (Any Kind): Tiffany Davis, first

Jewelry (Handmade): Veronica Mears, first; Paul Brauer, second; Quinn Smith, third; Carrie Smith, fourth

Small Article Leather Work: Kayla Wallace, first; Tiffany Davis, second

Clay Sculpture: Carrie Smith, first; Bayla Shindledecker, second; Tiffany Davis, third; Katelyn Kennedy, fourth

Creative Sculpture: Carrie Smith, first; Bayla Shindledecker, second; Tiffany Davis, third

Functional Piece Woodcraft: Alexander Wallace, first

Creative Woodcraft: Jeremy Moore, first; Alexander Wallace, second; Alexis McConnell, third

Photo Black & White-Under4”X6”: Kayla Wallace, first; Carrie Smith, second; Michaela Lydic, third; Carter Lydic, fourth

Photo Black & White-5”X7”Or Lg: Kayla Wallace, first; Nichele Olson, second; Carrie Smith, third; Kathrine Evans, fourth

Photo Color-Under 4”X6”: Kathrine Evans, first; Amber Lukcik, second; Ashley Sloan, third; Kallie Kocinski, fourth

Photo Color- Over 5”X7”: Amber Lukcik, first; Cassia Earley, second; Michaela Lydic, third; Kathrine Evans, fourth

Painted or Stenciled T-Shirt: Brooke Shindledecker, first; Tiffany Davis, second; Bayla Shindledecker, third; Abby Walker, fourth

IntermKnitting 1 small article: Alix Moore, first

IntermKnitting 1 KnittedGarment: Mia Lenzi, first; Alexis Elgin, second

Hay & Grain

Grain and Seed Crops

Hybrid/Field Corn: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second

Popcorn: Robert Niebauer, first; Janice Niebauer, second

Large Indian Corn: Jim Davis, first; Bryan Hoover, second; Alexis McConnell, third

Miniature Indian Corn: Robert Niebauer, first; Janice Niebauer, second

Field Corn 3 Stocks Tied: Ryan Fabin, first; Logan Barnhart, second; Maddison Barnhart, third

Field Corn Shelled: Ryan Fabin, first; Alex Stiles, second; Julia Fabin, third

Tallest Corn Stalk: Chase Walker, first; Ashton Stiles, second; Maddison Barnhart, third

Oats: Ryan Fabin, first; Bryan Hoover, second; Julia Fabin, third

Wheat: Alex Stiles, first; Ryan Fabin, second; Alaina Fabin, third

Barley: Julia Fabin, first; Ryan Fabin, second; Max Ackerson, third

Red Clover Medium Red: Bryan Hoover, first

Rye (Any Variety): Ashton Stiles, first; Alaina Fabin, second; Julia Fabin, third

Timothy: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second

Soybeans, any variety: Max Ackerson, first; Bryan Hoover, second; Ryan Fabin, third

Forage Crops Show – Hay

Alfalfa 1st Cutting: Wyatt Ackerson, first; Max Ackerson, second

Alfalfa 2nd Or 3rd Cutting: Wyatt Ackerson, first; Bryan Hoover, second; Cathy Leonard, third

Alfalfa Grass Mixture: Bryan Hoover, first; Max Ackerson, second; Cathy Leonard, third

Clover - Grass Mixture: Bryan Hoover, first

Timothy Mixture: Bryan Hoover, first; Thomas Trimble, second; Wyatt Ackerson, third

Silage - Perennial Crops Silage: Alex Stiles, first; Max Ackerson, second

Silage - Corn Silage: Max Ackerson, first; Wyatt Ackerson, second; Alex Stiles, third

Home and Dairy Products

Baked Products

4 Baking Powder Biscuits: Bonnie Meyer, first; Lois Geyer, second; Elaine Good, third

Corn Bread: Ida M. Evans, first; Elaine Good, second

4 Muffins: Angela B. Barlek, first; Ryan Fabin, second; Andy Bertolino, third

Nut Bread: Bernadette Harvey, first; Wanda D. Schmaus, second

Fruit Bread: Lois Geyer, first; Frank Harvey, second; Cindy Watta, third

Raisin Bread: Bonnie Meyer, first

Rye Bread: Bonnie Meyer, second

White Bread: Raeleigh Smith, first; Bonnie Meyer, second; Lois Geyer, third

Whole Wheat Bread: Tony Bertolino, first; Bonnie Meyer, second

Cinnamon Rolls/ Not Iced: Lois Geyer, first; Gladys Trimble, second

White Rolls: Bonnie Meyer, first; Lois Geyer, second; Donna Sleppy, third

Whole Wheat Rolls: Bonnie Meyer, first; Tony Bertolino, second

Parkerhouse Rolls: Raeleigh Smith, first

Basket Of Fancy Yeast Rolls: Bonnie Meyer, first; Lois Geyer, second; Donna Sleppy, third

Chocolate Cake Contest: Kelly A. McCoy, first; Veronica Mears, second; Bernadette Harvey, third

Chocolate Butter Cake: Dolores Mumau, second; Cindy Watta, third

Spice Butter Cake: Dolores Mumau, third

White Butter Cake: Cindy Watta, first

4 Cupcakes White Or Chocolate: Charlie Bertolino, first; Cindy Watta, second; Lois Geyer, third

Angel Food Contest: Katrina Smith, first; Amanda Kanouff, second; Bernadette Harvey, third

Chiffon Egg Cake Not Iced: Lois Geyer, first; Linda K. Marshall, second; Susan McConnell, third

Sponge Egg Cake Not Iced: Lois Geyer, first

Pound Cake Not Iced: Phyllis M. Stiles, first; Lois Geyer, second

Decorated Cake Any Variety: Anna Jones, first; Mary J. Miller, second; Victoria Miller, third

1 Crust Pie Any Kind No Cream: Lois Geyer, first; Dolores Mumau, second; Cindy Watta, third

Apple Pie Contest: Christina Bell, first; Jasen Bondi, second; Frank Harvey, third

Berry Two Crust Pie: Lois Geyer, first; Dolores Mumau, second

Cherry Two Crust Pie: Dolores Mumau, first

Peach Two Crust Pie: Dolores Mumau, first; Debra Obloy, second

Raisin Two Crust Pie: Lois Geyer, first; Debra Obloy, second; Cindy Watta, third

Rhubarb Pie Two Crust: Lois Geyer, first; Veronica Mears, second

Molded Fondant Candy: Lois Geyer, first

Old Fashioned Chocolate Fudge Candy: Carter Lydic, first; Dolores Mumau, second

Marshmallow Fudge Candy: Andy Bertolino, first; Donna Sleppy, second; Lois Geyer, third

Old Fashioned PNut Fudge: Donna Sleppy, first; Lois Geyer, second; Brookelynn Irwin, third

Peanut Brittle Candy: Alaina Fabin, first; Ida M. Evans, second; Donna Sleppy, third

Chocolate Cream: Bayla Shindledecker, first; Katie Bertolino, second

Bar Cookies: Lois Geyer, first; Donna Sleppy, second; Mary J. Miller, third

Dropped Cookies: Linda K. Marshall, first; Debbie Mistrik, second; Donna Sleppy, third

Filled Cookies: Linda K. Marshall, first; Lois Geyer, second; Cindy Watta, third

Pressed Cookies: Donna Sleppy, first; Charlie Bertolino, second; Lois Geyer, third

Rolled Cookies: Andy Bertolino, first; Lois Geyer, second; Donna Sleppy, third

Sliced Or Ice Box Cookies: Gladys Trimble, first; Katie Bertolino, second; Lois Geyer, third

Sugar Free Cookies: Barbara Savage, second

Chocolate Cookie,Bar Contest: Eden McCracken, first; Veronica Mears, second; Ryan Fabin, third

Misc. Home Products Noodles Qt: Faye Trimble, first; Louise Seger, second; Bonnie Meyer, third

Canned Or Dried Products

Apples: Amanda Smith, first; Katie Wolfe, second

Applesauce: Amanda Smith, first; Dolores Mumau, second; Katie Wolfe, third

Blackberries: Bonnie Meyer, first; Connie F. Bruner, second

Blueberries Or Huckleberries: Bonnie Meyer, first; Connie F. Bruner, second; Cheryl Miller, third

Cherries Dark Pits: Dolores Mumau, first; Bonnie Meyer, second; Connie F. Bruner, third

Cherries Red Sour Pitted: Dolores Mumau, first

Cherries Red With Pits: Dolores Mumau, first

Peaches: Bonnie Meyer, first; Dolores Mumau, second; Amanda Smith, third

Pears: Dolores Mumau, first; Katie Wolfe, second; Bonnie Meyer, third

Plums: Bonnie Meyer, first

Raspberries Black: Amanda Smith, first

Best Display Of Canned Fruit: Bonnie Meyer, first; Cheryl Miller, second; Amanda Smith, third

Beans Green: Louise Seger, first; Bonnie Meyer, second; Amanda Smith, third

Beans Lima: Amanda Smith, first

Beans Yellow: Amanda Smith, first; Bonnie Meyer, second; Dolores Mumau, third

Beets: Robin Lukcik, first; Mandy Rupert, second; Rita Sarnosky, third

Carrots: Dolores Mumau, first; Amanda Smith, second; Cheryl Miller, third

Corn: Cheryl Miller, first; Bonnie Meyer, second; Amanda Smith, third

Mixed Vegetables: Amanda Smith, first; Cheryl Miller, second; Bonnie Meyer, third

Peas: Cheryl Miller, first; Amanda Smith, second

Disclaimer: Copyright © 2014 Indiana Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

http://www.indianagazette.com/news/indiana-news/results-of-judging-at-indiana-county-fair,18076304/