Cookport fair winners announced
September 15, 2013 1:50 AM

COOKPORT — The following were winners at the Cookpoort Fair:

Tractor-pulling contests

• 700 Pound Garden Tractor Pull, Sept. 9, six entries: Darrin Weinzierl, Nicktown, Cub, first; Mark Tiger, Commodore, Agway, second; Mason Shaffer, Cherry Tree, third

• 900 Pound Garden Tractor Pull, Sept. 9, six entries: Darrin Weinzierl, Nicktown, Cub, first; Kayla Weinzierl, Summerhill, Wheel Horse, second; Alex Stabley, Northern Cambria, John Deere 216, third

• 1,200 Pound Garden Tractor Pull, Sept. 9, 16 entries: Chuck Weinzierl, Summerhill, Cub, first; Derek Shaffer, Cherry Tree, Cub, second; Sam Stevens, Indiana, Cub, third

• 6,000 Pound Tractor Pull, Sept. 10, 50 entries: Eric Springer, Clymer, Farmall Super M, first; Derek Shaffer, Cherry Tree, Farmall M, second; Larry Allison, Clymer, Oliver 77, third; P.J. Repik, Clymer, John Deere 50, fourth

• 8,000 Pound Tractor Pull, Sept. 12, 51 entries: Ron Hickok, Clymer, John Deere 2510, first; Vince Reitscha III, Ebensburg, John Deere A, second; Dan Berkey, Clymer, Oliver 770, third; Clint Pizarchik, Cherry Tree, MF 65, fourth

Log sawing

High school age cross cut, 13 teams: Richard Ankney and Jessica Kostella, Marion Center, first; Kelly Pierce and Carly Mumau, Purchase Line, second; Zach Pounds and Haley Frazee, Marion Center, third

Elementary school cross cut, 4 teams: Alexandra Pore, Ford City, and Brandon Dunmire, Clymer, first; Kyle Smith and Makenna Stover, Purchase Line, second; Garrett Helman and Camden Rising, Indiana, third

Adult division cross cut, 9 teams: Tom Woods, Clymer, and Steve Repik, Cherry Tree, first; Julie and Dale Pore, Ford City, second; Jim Movinsky, Clymer, and Scott Mertens, Northern Cambria, third

Jack and Jill cross cut, 11 teams: Julie and Dale Pore, Ford City, first; Amanda Repik, Las Vegas, Nev., and Eric Freeman, Commodore, second; Steve and Jan Repik, Cherry Tree, third

Power sawing

Class 1: Mike Chilenski, Marion Center, Craftsman, first; Bill Woods, Brush Valley, Stihl, second; Tom Woods, Clymer, Roulan, third

Class 2: Steve Repik, Cherry Tree, Johnson Red, first; Tom Woods, Clymer, Stihl, second; Bill Woods, Brush Valley, Earthquake, third

Class 3: Nate Ruffner, Clymer, 361 Stihl, first; William Patterson, Dixonville, Husky, second; Bill Woods, Brush Valley, Husky, third

Class 4: Jeremy Auker, Homer City, Stihl 441, first; Carl Pierce, Hastings, Husky 390xp, second; Nate Ruffner, Clymer, third

Class 5: Chad Helman, Indiana, Stihl, first; Mike Chilenski, Marion Center, Stihl, second; Bill Woods, Brush Valley, Husky, third

Disclaimer: Copyright © 2014 Indiana Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

http://www.indianagazette.com/news/community-connection/cookport-fair-winners-announced,18192687/