West-Shamokin-sign.jpg

The following students have been named to the honor roll at West Shamokin Junior/Senior High School for the third grading period:

GRADE 12

Distinguished honors

Haylee Blystone, Haley Bradeis, Shelby Cessna, Allia Cogley, Adam Coon, Mia Daniels, Carter Eddy, Brandon Faber, Trinity Frank, Kaylee Good, Shane Krizmanich, Jackson Lager, Jenna Miller, Wyatt Miller, Ethan Oesterling, Joshua Ohler, Riley Prugh, Arin Rearick, Kevin Shaeffer, Parker Short, Sarah Stephenson, Ashlyn Townsend, Michelle Williams, Nathaniel Zik

Honors

Zachary Beers, Brenden Buckley, Royce Cassady, Cassandra Cessna, Janey Cessna, Connor Crytzer, Blake Fairman, Melana Fox, Brittany Graham, Peyton Lightcap, Cecilia Long, Alexander McConnell, Bailey Miller, Michael Pfeifer, Brianna Prifti, Kaylee Wofford

GRADE 11

Distinguished honors

Evan Cessna, Jacob Cessna, Anna Chapman, Brittany Coleman, Kile Cornman, Mason Fleming, Matalyn Fusaro, Sophia Fusaro, Troy Goldstrohm, Avery Hetrick, Cody Johns, Wyatt Lager, Leah Lucas, Jack McCullough, Lydia McIlwain, Katelyn Moore, Abigail Oesterling, Ezeck Olinger, Lydia Ortman, Emily Peters, Machaela Rankin, Grace Schrecengost, Alexandra Schultheis, Jeremy Shutters, Asher Skiles, Justin Smulik, Gavin Solley, Eric Spencer, Lindsey Townsend, Lindsay Wilson

Honors

Vincent Buffone, Sophia Smith

GRADE 10

Distinguished honors

Piper Branan, Ella Brewer, Ryan Buckley, Mackenzie Delp, Giuseppe DiFilippo, Natalie Eddy, Katerin Getty, Taylor Goldstrohm, Martina Houser, Natalee Kaplon, Robert Kirkwood, Andrea Krizmanich, Marisa Krizmanich, Avrey Kromer, David Moore, Katherine Muth, Haleigh Newell, Luke Palmo, Barthalow Reesman, Samantha Semler, Madison Shoop, Joelle Smeltzer, Trevor Smulik, Carina Warr

Honors

Grace Aimino, Seth Barker, Chloe Bennett, Eric Blatt, Callen Claypool, Krista Clowser, Samantha Edwards, Jacob Geist, Tyler Harkleroad, Micah Henry, Ashley Kijowski, Jonathan Kotora, Alyssa Lybarger, Kara Marshall, Grace Moore, Kyleigh Odosso, Ariel Perkins, Katrina Renfro, Kayla Slease, Emily Spencer, Bo Swartz, Lexie Young

GRADE 9

Distinguished honors

Rachel Adamson, Olivia Hetrick, Clayton Houser, Aliya Jewart, Micah Linhart, Riley Schreckengost, Shawnee Stear, Kailey Tirpak, Augusta Weaver, Emma Zik

Honors

Nikola Buffone, Mackenzie Buzzard, Rachel Cecconi, Emma Cessna, Grace Connolly, Bailey Conrad, Christian Dilick, Holli Doverspike, Nichelas Dunmire, Melody Guyett, Alyssa Hopper, Brady Hurley, Travis Huston, Marayna Jones, Zoe Kirscht, Tristan Lapay, Richard Lias III, Gavin Meyer, Kailey Neal, Parker Pritt, Jocelyn Russell, Brooke Schreckengost, Brayden Sitosky, Ava Smathers, Allan Stephenson, Jenna Stockdale, Caleb Waugaman, Madison Wingard, Dylan Wolfe

GRADE 8

Distinguished honors

Hannah Barker, Maggie Byers, Dalaney Cooley, Molly Kaplon, Kaitlyn Keirn, Abby Kennedy, Samantha Klingensmith, Joshua Kunkle, Paige Lorigan, James Lucullo, Derek Lybarger, Hayli Markle, Brody McGaughey, Dylan McGaughey, Tiffany Miller, Jace Parks, Lou Swartz, Grace Williamson, Haylee Young

Honors

Isabelle Aimino, Brooke Atherton, Nicholas Atherton, Raith Brewer, Emily Clark, Maggie Coon, Olivia Daquilante, Cheyenne Fink, Brady Foster, Jazmyn Gleason, Re’ann Hill, Lauren John, Grant Johnston, Lily Jordan, Sydney Klingensmith, Megan Kromer, Jazmin Lentz, Samuel Luke, Kirsten Manarelli, Brady Matson, Hailey Mergen, Myla Nicoll, Ezra Oesterling, Pete Orlosky, Sydnee Petruzzi, Laykin Pierce, Andrew Plavi, Shiane Richard, Noah Rupert, Lydia Rupp, Camryn Sherry, Lynn Shotts, Shayna Smith, Jaden Wojno, Maria Young

GRADE 7

Distinguished honors

Jesse Cessna, Henry Clark, Taylor George, Alaina Horgan, Jilissa Houser, Jaden Klonowski, Braden Newell, Lilly Ohler, Jude Olinger, Alexa Plavi, Meghan Shoop, Sophia Smith, Malena Stewart, Jocelyn Wolfe

Honors

Brianna Atherton, Landon Cessna, Lucy Dean, Caprice Hammer, Carlie Harkleroad, Megan Hayes, Travis Johns, Alana Krizmanich, Cole Kromer, Carson Long, Jasmine Lucullo, Mason Lukehart, Alana McCausland, Willow Mills, Lillie Notto, Braden Odre, Abbie Palmo, Tanner Pegg, Alec Pritt, Savanna Shaw, Elijah Smith, Edward Stubrick, Braden Talmadge, Justin Toy, Ayden Wilson, Leia Ziembicki-Lewis

Armstrong School District Cyber Academy

Distinguished honors

Carl Cassady, Addison Mechling, Kira Palmer, Lara Palmer, Emily Pore, Madison-Mae Pore

Honors

Cereese Blose, Maysa Ford, Dylan Gaggini, Peyton Marks, Hayden Olinger